Eskişehir’de Gezip Görülecek Yerler

Eskişehir, ülkemizin en kalabalık yirmi beşinci kenti konumundadır. Bünyesinde bulunan Anadolu Üniversitesi nedeniyle tam bir öğrenci kenti görünümüne sahip olan Eskişehir, bunun yanı sıra mutlaka gezip görmeniz gereken bir ilimizdir. Eskişehir’de gezilip görülecek yerler arasında ön plana çıkanları sizler için derledik:

Eskişehir’de Görülmesi Gereken Tarihi Mekanlar

Eskişehir’in tarihi Hititler dönemine kadar uzanmaktadır. Tarihsel zenginliğe sahip olan ülkemizde önemli bir merkez olan Eskişehir, Selçuklular dönemi ile birlikte Türk hakimiyetine girmiştir. İşte Eskişehir’in öne çıkan tarihi mekanları:

Pessinus Antik Kenti: Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’ne bağlı Ballıhisar Köyü’nde bulunan Pessinus Antik Kenti, Roma döneminden kalma bir antik kenttir. Antik zamanları yeniden yaşamak isteyenler, mistik çekim gücüyle dikkat çeken bu antik kente mutlaka uğramalıdır. Eskişehir’in öne çıkan bu antik kentinde zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Solon’un Mezarı: Diğer adı Aslanlı Mabet olan Solo’nun Mezarı, Eskişehir merkezine yakına bir konuda yer almaktadır. Friglere kadar uzanan bu yapıt, ana odada yer alan Solon kelimesinden ismini almaktadır. Bu önemli tarihi eseri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Midas Anıtı: Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’nde yer alan Midas Anıtı, Frigler döneminin önemli eserlerinden biridir. Yaklaşık 20 metre uzunluğunda olan bu yapı, Tanrıça Kibele adına inşa edilmiştir. Frig dönemini yansıtan bu eseri mutlaka ziyaret etmeniz gerekmektedir.

Asar Kalesi: Eskişehir’in Kümbet Köyü’ne 3 kilometre mesafede bulunan Asar Kalesi, Frigler döneminden kalmıştır. Cephe mimarisi, oda mezarlarındaki iç süslemeler bu kaleyi mutlaka görülmesi gereken yerler arasına sokmuştur. Eskişehir gezinizde bu kaleyi yakından görmelisiniz.

Doğanlı Kale: Frigler döneminden kalma yapılar arasında yer alan Doğanlı Kale, Eskişehir’in Seyit Gazi İlçesi’ne bağlı Çukurca Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Roma ve Bizans dönemlerinde de kullanılan bu görkemli yapıyı mutlaka görmelisiniz.

Eskişehir Ulu Camii: Eskişehir’in Sivrihisar İlçesi’nde bulunan Ulu Camii, 1274 yılında inşa edilmiştir. Dış görünümünün yanı sıra, iç süslemeleriyle de dikkat çeken bu önemli yapıda, kilim dokumacılığının en güzel örnekleri de yer almaktadır. Bu camiyi ziyaret etmenizi öneririz.

Seyit Gazi Külliyesi: Eskişehir’in Seyitgazi İlçesi’nde bulunan bu külliye, 720 yılında şehit düşen ve halk kahramanı olarak anılan Seyit Gazi adına yaptırılmıştır. Osmanlı döneminde külliye özelliği kazanan bu yapı, turistlerin en fazla uğradığı yapılar arasında yer almaktadır.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi: Eskişehir’in Odunpazarı semtinde yer alan Kurşunlu Camii ve Külliyesi 1517 ile 1525 yılları arasında yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemde Mevlevihane olarak kullanılan bu önemli merkez, tarihsel dokuyu en iyi şekilde anlatmaktadır. Eskişehir’e yolunuz düştüğünde gezi rehberinize mutlaka Kurşunlu Camii ve Külliyesi’ni eklemelisiniz.

Eskişehir’de Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Eskişehir, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bir ilimizdir. Bir araç kiralama ile Eskişehir tarihi yerlerinde güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Her mevsim farklı bir güzelliği olan Eskişehir’in ilgi çeken bölgeleri şu şekilde sıralanmaktadır:

Porsuk Çayı: Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Eskişehir’e ayrı bir hava katmaktadır. Porsuk Çayı’nda sandal ve botlarla gezinti yapabilirsiniz. Son derece dinlendirici bir manzarası olan Porsuk Çayı’nın çevresinde yürüyüş yapabilir ve bu doğal güzelliğin keyfini çıkarabilirsiniz.

Odunpazarı: Osmanlı Dönemi’nden kalma evleriyle dikkat çeken, yeşil bir alana sahip olan Odunpazarı, mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir. Dar ve kıvrımlı sokakları, tarihsel evleri, sosyal tesisleriyle dikkat çekmekte ve ziyaretçilerini beklemektedir.

Şelale Park: Eskişehir’in Odunpazarı İlçesi’nde yer alan Şelale Park, ismini içerisinde bulunan yapay şelaleden alır. Turistlerin en fazla uğradığı yerlerden olan Şelale Park, yel değirmeni, doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Kara Mağara: Eskişehir’de Alpu’ya bağlı Karacaören Köyü’nde bulunan Kara Mağara, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Duvar damlataşları, sarkıtlar ve dikitlerle dikkat çeken Kara Mağara, turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Mağaranın çevresi de doğal güzelliklerle dikkat çekmektedir.

Çatacık Ormanları: Eskişehir’in Mhaliççık bölgesinde yer alan ve Sündike Dağları’nın arasında bulunan Çatacık Ormanları, şehrin doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. İçerisinde yürüyüş bölgeleri bulunan ormanda, aynı zamanda geyik çiftliği bulunmaktadır. Enerji depolamak için bu ormanları mutlaka gezmelisiniz.

Çukur Çarşı: Eskişehir merkezde yer alan Çukur Çarşı, son derece önemli bir turistik bölgedir. Eskişehir’e özel ürünlerin satıldığı bu çarşının Porsuk Çayı manzarası dikkat çekmektedir. Sadece alışveriş için değil, dinlenmek ve keyifli zaman geçirmek için bu çarşıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Eskişehir’de Sağlık Turizmi

Ülkemizin birçok bölgesinde olduğu gibi Eskişehir’de de sağlık turizmi açısından önemli bölgeler vardır. Termal merkezlerden popüler olanlar şunlardır:

Sakarılıca Kaplıcaları: Eskişehir’in Mihalgazi İlçesi’nde bulunan Sakarılıca Kaplıcaları, ormanlarla çevrili bir alanda yer almaktadır. Kaplıcanın su sıcaklığı 18 ile 56 derece arasında değişmektedir. Suyunda, hipertemal, magnezyum ve bikarbonat bulunan bu önemli merkez, kent merkezine 32 kilometre uzaklıktadır. Bu kaplıcada hem sağlık sorunlarınıza çözüm bulacak hem de tatil yapmanın keyfini çıkarabileceksiniz.

Kızılinler Kaplıcası: Eskişehir’de merkeze bağlı olan Kızılinler Köyü’nde bulunan kaplıca, şehir merkezine 13 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Kaplıcanın bulunduğu köyde, konaklayacağınız pansiyon bulunmaktadır. Doğal güzelliğiyle dikkat çeken kaplıca çevresinde sağlığınız yerine gelirken, bol bol oksijen depolayacaksınız.

Eskişehir, ülkemizin önemli illeri arasında yer almaktadır. Gelişmeye devam eden Eskişehir’de gezip görülecek yerler bu şekildedir. Eğer bugüne kadar Eskişehir’i görmediyseniz ilk fırsatta ziyaret ederek hem tarihsel dokunun, hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarın.