Eskişehir’de Otomobil Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otomobil Kiralamak

Oto kiralama günümüzde en pratik çözümlerden birisi. Türkiye’nin neresinde olursak olalım, istediğimiz markayı hem uygun ücretler hem de kaliteli hizmetle kiralayabiliyoruz. Eskişehir oto kiralama firmaları da bu hizmeti veren firmalar arasında en büyüklerindendir. Her ne kadar oldukça pratik ve uygun fiyatlı bir hizmet olsa da, oto kiralarken mutlaka dikkatli olmamız gerekir. Oto kiralama firmalarında dikkat etmemiz gereken çok sayıda kriter vardır. Buna ek olarak firmaların kiraladıkları araçları da iyi incelememiz ve kararımızı buna göre vermemiz gerekir.

Oto Kiralarken Araçlara İlişkin Dikkat Etmemiz Gerekenler

Otomobil kiralarken belki de en çok dikkat etmemiz gereken konu, aracın temiz ve hasarsız oluşudur. Eğer araçta bir hasar varsa ve bu hasarı gözden kaçırdıysanız, hasar fark edildiğinde sorumlu olarak araç kiralayan kişinin görülmesi olasıdır. Eskişehir oto kiralama firmaları gibi kaliteli firmaların bu türden sorunları büyütmediklerini ve müşterilerine her türlü kolaylığı sağladığını hatırlatalım. Yine de araç kiralarken bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Ciddi bir hasarın fark edilmemesi söz konusu değildir. Eğer aracı incelediğiniz sırada böylesi bir hasar görürseniz, aracı kiralamaktan vazgeçebileceğiniz gibi, aracın hasarının görüntüsünü alarak elinizde duruma ilişkin delil de bulundurabilirsiniz.

Aracın İçi ve Güvenlik

Kiralamayı düşündüğümüz aracın iç güvenliğinin sağlandığından da emin olmamız gerekir. Arabalarda tüm emniyet kemerleri ve hava yastıkları olması gerektiği gibi, eğer çocuğunuz varsa, firmanın size çocuk koltuğu verdiğinden de emin olun. Bu kriterlerin araç içerisindeki hayati kriterler olduğunu unutmayın. Ne kendiniz ne de ailenizi tehlikeye atmak istemezsiniz.

Eğer araç içi güvenlikle alakalı kriterlerin tam olduğunu düşünüyorsanız, bu noktada farlara, uyarıcı ışıklara ve aracın diğer işlevlerine bakabilirsiniz.

Eskişehir Otomobil Kiralama

Oto Kiralarken Firmalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle büyük şehirlerdeki ve havalimanlarındaki firmaların güvenilir hizmet sunduklarını söyleyebiliriz. Eskişehir oto kiralama firmaları da bu firmalar arasında yer alıyor diyebiliriz. Araç kiralarken bir firmada kişilerin sadece uygun fiyata değil, firmanın gerekli belgelere ve izinlere sahip olup olmadığına da bakması gerekir. Araç kiraladığınız firmanın sahte bir firma olması durumunda, size verdikleri aracın da güvenilmez ve sorunlu bir araç olması olasıdır.

Kiralamayı düşündüğünüz araçlarda kaskonun da çok büyük bir önemi vardır. Eğer kiraladığınız araç kaskosuz ise ve eğer siz bu araçla kaza yaparsanız. Bu durumda araçta meydana gelen tüm masrafı cebinizden ödemeniz gerekir. Sizin kendi kaskonuz, kendi kişisel aracınız için geçerli olduğundan bu kasko araçta meydana gelecek hasarı ödemeyeceği gibi, oto kiralama firmasının kaskosu olmaması ve sizin bu durumu bilmemeniz veya fark etmemeniz önemli olmayacaktır. Tüm masraf üzerinize kalacaktır. Bu noktada kaskosunun varlığından emin olmadığınız bir aracı kesinlikle tercih etmemeniz gerekmekte.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Unsurlar

Araç kiralarken mutlaka kaza durumunda veya aracın arıza yapması durumunda uygulanacak prosedürün de bilinmesi gerekir. Bu noktada sizin güzergahınızın üzerinde araç kiralayacağınız firmanın başka yazı hanelerinin olması büyük bir avantaj getirecektir. Bu hızlıca size ulaşabilmeleri ve yardımcı olabilmeleri demektir. Firmalar gerekli görüldüğünde aracınızı farklı bir araçla da değiştirebilirler. Fakat bu durum ancak size yakın bir noktada olmaları sayesinde gerçekleşebilir. Bu nedenle eğer tatil gidiyorsanız ve şehirlerarası yolu kiraladığınız arabayla geçecekseniz bu noktada mutlaka güzergah üzerinde yazı hanesi olan firmaları tercih etmenizi öneririz. Örneğin Eskişehir oto kiralama firmaları tarafından kiralanan bir arabayla Antalya tarafında doğru tatile gidiyorsunuz. Bu noktada firmanın Antalya’da veya sizin yolunuz üzerinde bir yazı hanesi varsa bu durumda hiçbir şeyden endişe etmeden yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Aksi takdirde herhangi bir sorun olması durumunda tatiliniz daha başlamadan sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Firmaların Sürücülerde Aradığı Kriterler

Sürücülerin firma seçiminde dikkatli olduğu gibi, firmaların da arabalarını kiralayacakları kişilerde belirli kriterler ve özellikler aradıklarını söyleyebiliriz. Bunların başında tecrübe gelmektedir. Çoğu firma arabalarını kiralayacakları kişilerde minimum 22 yaş sınırı ararken, bazı firmalar arabasına göre bu kriteri daha da yukarı çekebilmektedir.

Araba kiralarken firmalar sürücülerin 22 ila 28 yaş aralığında olmasını tercih edebilecekleri gibi, 2 ila 8 yıllık ehliyet sahibi olma kriterini de uygulayabilirler. Firmaların bu kriterleri belirli araba gruplarına göre uyguladıkları da görülmektedir. Örneğin Eskişehir oto kiralama firmaları genelde kiraladıkları klasik türden arabalarda 22 yaş ve 2 yıl ehliyet tecrübesi ararken, aracın daha kaliteli ve pahalı olması durumunda bu kriteri 28 yaş ve 8 yıllık tecrübeye kadar çıkarabilmektedir.

Oto Kiralamada Fiyatlar

Otomobil kiralarken fiyatlar doğrudan aracın satış fiyatı ile ve kalitesi ile orantılıdır. Günlük 50 TL’den başlayan fiyatların 200 TL gibi seviyelere çıkması da söz konusudur. Bu fiyatların yanı sıra firmalar güvence olarak depozito ücreti de almaktadırlar. Depozitolar araç geri teslim edildiğinde otomobil kiralama firmaları tarafından müşterilere geri verilmektedir.

Depozitolarından kiralanan aracın kalitesine göre değiştiğini söyleyebiliriz. Eğer kiralamayı tercih ettiğiniz araç standart türden bir araçsa bu durumda depozito ücretleri 500 ila 750 TL arasında değişirken, aracın kalitesinin artışı ile bu fiyat 2000 TL seviyelerine kadar artış göstermektedir.

Eskişehir oto kiralama firmaları içerisinde her kaliteden araç bulmak mümkündür. Kaliteli Eskişehir firmalarının en uygun fiyatlı araçları dahi oldukça yeterli ve kaliteli araçlardır.